Donny McCaslin (US)

Donny McCaslin – saxofon, Jason Lindner – klávesy,  Nate Wood – bicí, Jonathan Maron – baskytara

Již od nahrávky Perpetual Motion z roku 2012 bylo jasné, že Donny McCaslin se od sofistikovaného bona fide jazzu dostává do meziprostoru, který nezná stylové hranice a přeje kreativitě. Úspěchu hudebního novotvaru si tak zákonitě museli všimnout nejen jazzmani.

Donnymu McCaslinovi možná právě proto zavolal zpěvák David Bowie a jeho kapelu přizval k natáčení svého vrcholného a definitivně posledního alba Black Star. V úžasné symbióze dvou světů, z níž všichni profitují, napsal Bowie nádhernou tečku za svojí kariérou právě s asistencí McCaslina a jeho kapely, jež od této zkušenosti nebude nikdy stejná jako dřív. Přenesla totiž do své tvorby část Bowieho génia a zároveň zůstala věrná své nekompromisně hledačské a improvizační povaze. Výjimečný saxofonista Donny McCaslin se vyhýbá klišé jako morové nákaze a prokazuje neuvěřitelnou všestrannost. Objev roku v anketě časopisu Downbeat, nominovaný na Grammy jako sólista Maria Schneider Orchestra, člen kvinteta Davea Douglase, Mingus Dynasty, bandleader a skladatel by jako své trvalé bydliště mohl s klidným svědomím uvádět „pódium“, jelikož prakticky žije na turné.

Pavel Wlosok Trio & Rick Margitza (CZ/US)

Pavel Wlosok – klavír, Rick Margitza – tenorsaxofon, Tomáš Baroš – kontrabas, Marián Ševčík – bicí, host: Lukáš Oravec – křídlovka

První polovinu večera obstará Pavel Wlosok Trio s hostujícím americkým saxofonistou Rickem Margitzou.

Pavel Wlosok je pianista, skladatel, mistr zvuku a fotograf českého původu, který už přes 20 let žije ve Spojených státech. Vyučuje na Western Caroline University, ale v poslední době se vrací i do Česka – osobně i prostřednictvím mnoha nahrávek. Unikátní zvuk tria Pavla Wlosoka se skládá nejen z široké skály jazzových tradic, počínaje swingem, přes Latinu, až po modální jazz, ale je taky ovlivněn moderní tvorbou 20. století, včetně world-music, metodistických chorálů, či české folkové melodiky. Většina repertoáru se skládá z originálních kompozic, anebo nových aranžmá známějších jazzových standardů.

Donny McCaslin
Pavel Wlosok Trio & Rick Margitza

15. 3. 2018

Sono centrum