
29. 5. 2022
SVČ Lužánky
JazzFestBrno dětem je jednodenní akce plná workshopů a dalších aktivit
pro děti od tří let, kterou pořádá festival JazzFestBrno už čtvrtým rokem.
Hlavní motto celé akce zní:
„Hrajeme hudbu bez not.“
Jejím cílem je vytvořit dětem prostor pro imitaci, improvizaci a rozvoj jejich fantazie. Společně s lektory jednotlivých kurzů chceme přispět k rozvoji různých forem výuky, které tvoří alternativu k tradičnímu pojetí hudební výchovy.
Nástroje s sebou!
Proč vzít děti právě na JazzFestBrno dětem?
Jazzmani jsou spontánní muzikanti a vaše děti svojí bezprostředností určitě strhnou. Naučit se mohou leccos od skvělých hudebníků, jako jsou multiinstrumentalista a folklorista Marian Friedl, bubeník Dano Šoltis, flétnistka Martina Komínková nebo kytarista a mandolinista Martin Krajíček.
Bicí nástroje jsme letos obohatili o melodické bicí s Martinem Švecem a Martinem Opršálem a divoké perkusní nástroje, které bude krotit Jakub Škrha. Gabriela Vermelho povede tvůrčí hlasový workshop společně se svým pětistrunným kvintonem, efektovými krabičkami a loopery.
Workshopy budou letos nově dvou různých délek:
45minutové
jsou určeny pro děti od 3 do 5 let s doprovodem rodičů.
90minutové
pro děti věkových skupin 6+ a 11+ bez přítomnosti rodičů.
Doporučujeme si vzít s sebou vlastní nástroje a také pití. Vyvrcholením delších dílen bude účast na závěrečném koncertu všech účastníků, který se bude konat v 17 hodin. Všichni jste srdečně zváni!
Další novinkou čtvrtého ročníku je program pro děti s postižením autistického spektra, který připravujeme ve spolupráci se Zdravotními klauny a zaštiťujícími organizacemi Paspoint, Človíček (One Little), Nadační fond KOMETA, Modrá pomáhá, z.s. a Mateřská škola, základní škola a praktická škola Brno, Štolcova, p. o. Na tyto workshopy je třeba se hlásit přes výše zmíněné zaštiťující organizace.
Ani letos nebude v areálu chybět odpočinková zóna s občerstvením, tvořivou dílnou a skákacím hradem.
Co dokáže bicí sada?
Lektor – Dano Šoltis
Sednout si s paličkami na židličku obklopenou bubny, bubínky a činely a pořádně do toho všeho fláknout. Představa, která fascinuje nejedno dítě. Proměnit představu v realitu může tvůrčí dílna bubeníka Dana Šoltise. Děti se seznámí s bicí sadou, jejím využitím v nejrůznějších hudebních stylech a zjistí, že hraní na bubny není jen o síle úderu. Zajímá vaše děti, jak pracovat s rytmem a pulsem? Nejen to se na bubenickém workshopu dozvědí. Zabubnují si, zatleskají, naučí se odposlouchat a napodobit rytmy a zjistí, jaké to je být součástí kapely.
Dano Šoltis je flexibilní a velmi citlivý bubeník, který se na velkých pódiích s pop-rockovými kapelami cítí stejně dobře jako na klubové scéně. Je zakládajícím členem přední česko-slovenské jazzové skupiny Vertigo. Se svým projektem Drum Song vystupuje i sólově. V současné době vyučuje na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Příležitostně vede bubenické mistrovské kurzy v Polsku, Česku a na Slovensku.
Založíme kapeluuuu!
Lektor – Marian Friedl
S Marianem Friedlem a hromadou jeho hudebních nástrojů zkusíme vytvořit kapelu. Pobavíme se o tom, z čeho se taková kapela skládá a jak funguje, rozdělíme si úlohy, rozdáme nástroje, vymyslíme název a pustíme se do muzicírování.
Varování účastníkům: HUDBA JE DĚSNĚ NÁVYKOVÁ!
Vlastní nástroje s sebou!
Marian Friedl žije ve svém rodném beskydském regionu, odkud se vydává koncertovat po celém světě. Hudba v mnoha podobách jej provází od dětství. Tradiční hudbu rodného regionu hrál v cimbálové muzice, na zábavách hrával hudbu mládí svého dědy s venkovskými muzikanty, se svými vrstevníky zas populární písně doby jeho rodičů a vlastní generace. Na konzervatoři studoval hudbu klasickou i jazzovou, na univerzitě se zaměřil na etnomuzikologii.
V současnosti je stálým členem beskydské kapely RukyNaDudy (archaická hudba Beskyd), projektů Plaisirs de Musique (barokní hudba), NOCZ Quartet (free / avantgarde jazz), 11 PODOB LÁSKY (world music), Misterios del Amore (hudba sefardských Židů). Vyučuje na ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm a na katedře muzikologie Univerzity Palackého v Olomouci.
V roce 2017 obdržel hudební cenu Anděl za album Beránci a vlci.
Elektronika ve službách fantazie
Lektor – Gabriela Vermelho
Živlová a živelná hudební improvizace s hlasem, zvukovými efekty, hudebními nástroji a looperem. Společně vytvoříme hudbu, písničku, skladbu, kterou složíme z nápadů každého z nás a dohromady se pokusíme těmto nápadům dát zvukový a slovní tvar. Rozezpíváme společně nejen naše hlasy, ale i hudební a slovní fantazii. Hudebně zachytíme zvuky, které se nám namanou v okolí, další zvuky zkusíme sami najít a další si sami vytvoříme svými hlasy, těly či nástroji. Budeme si hrát s hudbou, hlasy, slovy, zvukovými „krabičkami“, které to celé tak trošku a hezky „pokazí“. A samozřejmě nebude chybět kouzelný looper, který všechny naše nápady zachytí, nahraje a navrství.
Vlastní nástroje s sebou!
Gabriela Vermelho je česká zpěvačka, houslistka, violistka, hráčka na kvinton, hudební skladatelka, performerka a herečka. Stylově čistě ovládá hudbu klasickou, jazzovou i etnickou. Je držitelkou divadelní ceny Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Je primáriem kvarteta Gadrew Way, jako sólistka spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorním orchestrem Pavla Haase, Pavel Haas Quartetem, Orchestrem Berg, Epoque Quartetem, Orchestrem Gustava Broma, skupinou Čechomor a mnoha dalšími. Vystupuje sólově se svými autorskými písněmi. Vytvořila hudbu k několika celovečerním baletním představením, filmovým dokumentům a filmu Banditi pro baladu, který bude mít premiéru tento rok. V současné době dokončuje také svůj autorský sólový site-specific projekt, nahrávání alba Pod povrchem. Tento projekt zachycuje atmosféru vybraných silných energetických a duchovních míst České republiky a je nahráván přímo uvnitř těchto míst.
S rytmem kolem světa
Lektor – Jakub Škrha
Vydejme se spolu na cestu kolem světa. Nepoletíme, nepoplujeme, ani nepojedeme, ale budeme hrát na různé bubny a bubínky. Společně rozezníme nástroje typické pro Afriku, Latinskou Ameriku nebo arabské země. Držte si klobouky, bude to jízda!
Vlastní nástroje s sebou!
Jakub Škrha se jako perkusista nejvíce zaměřuje na brazilské rytmy a sambu, ovšem své uplatnění najde v široké škále žánrů. Žil dva roky v Rio de Janeiru, hlavním městě samby, kde studoval rytmy a hru na perkuse u těch nejlepších brazilských učitelů. Jako jeden z mála Evropanů a jako jediný český hudebník se stal součástí největšího a nejslavnějšího karnevalu na světě, karnevalu v Riu. Tyto zkušenosti z Brazílie ho přivedly k založení moderní profesionální bubenické show Ritmo Factory, která hraje rytmy celého světa ve svém originálním podání inspirovaném ponejvíce Brazílií a Jižní Amerikou. Zároveň také založil bubenickou školu samby Escola de Samba Brno pro širokou veřejnost.
Bicí a nebicí nástroje
Lektoři – Martin Opršál, Martin Švec
Bicí nástroje – to nejsou jen bubny a činely, které si hned každý představí. Tušíte, co se skrývá za zvláštními slovy jako guiro, vibraslap a caxixi? To zní jako nástroje z jiné galaxie… A co když se k tomu všemu přidají nebicí nástroje jako třeba marimba nebo vibrafon? Dva Martinové vám na svém workshopu představí melodické bicí nástroje, na které si s nimi zahrajete a zjistíte, jaké to je improvizovat v kolektivu bubeníků. Tři, dva, jedna, start…výlet do jiné galaxie právě začíná!
Martin Opršál začal hrát na bicí ve svých deseti letech. Nejprve je měl jako zálibu, ale nakonec si je vybral jako svou profesi, hlavně ty melodické. Spolupracoval s Joem Zawinulem, Ivou Bittovou, Claudiem Abbadem, Pavel Haas Quartetem a mnoha dalšími interprety různých žánrů. Jako sólista hrál s většinou českých orchestrů. Pedagogicky působí na JAMU.
Martin Švec vystudoval bicí nástroje na konzervatoři v Banské Bystrici, v současné době je posluchačem doktorského studia JAMU v Brně, a členem orchestru Národního divadla Brno. Zúčastnil se marimbových soutěží v Bamberku a Montesilvanu. Své muzikantské zkušenosti dětem předává na ZUŠ Veveří v Brně.
Výprava za nevšedními zvuky flétny
Lektor – Martina Komínková
Pojďte objevit společně s flétnistkou a lektorkou Martinou Komínkovou neslýchané zvuky flétny, které lze zahrát třeba jen na flétnovou hlavici. Společně z nich sestavíme napínavý příběh. Jaký bude? To záleží jen na vás. Uslyšíte zvuky neslýchané, uvidíte flétny nevídané!
Přineste si flétny a přidejte se.
Martina Komínková se hře na zobcovou flétnu věnuje od dětství. Po absolvování oboru příčná flétna na Konzervatoři Brno a oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Masarykově univerzitě sbírala své zkušenosti se zobcovými flétnami hned v několika evropských městech hudby – Hamburku, Krakově a Linci. Pedagogické činnosti se věnuje od roku 2001 a zaměřuje se nejen na děti, ale i budoucí a stávající pedagogy, kterým předkládá inspirativní a zábavnou formu výuky.
Radost mezi strunami
Lektor – Martin Krajíček
Nevíte, jak si tento workshop představit? Nebojte se, mezi strunami vás bude provázet zkušený mandolinista a hráč na strunné drnkací nástroje všeho druhu Martin Krajíček. Společně s ním nahlédnete pod pokličku hudebním formám, které nelze zapsat do notové osnovy. Ale hlavně budeme zkoušet, improvizovat a vytvářet barvy – ať už na základě daných harmonií a schémat, či úplně svobodně.
Předpokládáme, že si děti přinesou vlastní nástroje. Lépe řečeno: kytary, ukulele a mandolíny s sebou!
Martin Krajíček patří k nejlepším mandolinistům v České republice. Svými netradičními přístupy posouvá možnosti využití tohoto nástroje v mnoha hudebních žánrech. To ostatně dokládá i jeho bohatá diskografie a četná spolupráce s hudebními ansámbly z oblasti lidové hudby, klezmeru, bluegrassu, jazzu, popu či klasické hudby. Je vyhledávaným studiovým hráčem a pedagogem (ZUŠ Boskovice).
Za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva kultury

