Follow Us!
Odebírat newsletter
Twitter

O festivalu

Milí přátelé jazzu a milovníci jeho rozmanitých podob,

JazzFestBrno letos na jaře vstupuje do čtrnáctého ročníku a do Brna opět přiveze plejádu vynikajících hudebníků a zajímavých tvůrčích projektů. Vrchol festivalu sice obstarají až v červnu Chick Corea a Bobby McFerrin při svém prvním společném vystoupení v Česku, ale už teď se můžete těšit na celou řadu dalších umělců, kteří vám zpříjemní  jarní měsíce.

Festival odstartuje již 15. března navrátilec a úžasný izraelský pianista Shai Maestro, jehož podpoří sólovým recitálem jeho jedinečný  klavíristický kolega ze Spojených států Craig Taborn. O dva dny později se představí královna jazzu a R’n'B Dianne Reeves – se čtyřmi cenami Grammy a čerstvou nominací za album Beautiful Life nejoceňovanější jazzová zpěvačka současnosti. V průběhu března a dubna za vámi do Brna přijedou další velké osobnosti současného jazzu napříč generacemi: progresívní mládí reprezentují třeba Gerald Clayton, Ben Williams nebo zmiňovaný Shai Maestro, nestárnoucí střední generaci vévodí Craig Taborn, Gene Jackson nebo Vincent Herring, mezi legendy naopak můžeme směle řadit Chicka Coreu, Bobbyho McFerrina, Dianne Reeves, Kevina Mahoganyho nebo Freda Hersche. Nezapomínáme ani na českou a slovenskou špičku, vždyť kam jinam patří Jaromír Honzák, Tomáš Liška, Ondřej Štveráček, Peter Lipa, Pacora Trio či Rozhlasový orchestr Gustava Broma?

Kompletní program  festivalu v roce 2015 také nabídne nové koncertní místo, Sonocentrum, ale i několik českých premiér. Vedle zmíněné premiéry dua Chick Corea a Bobby McFerrin totiž poprvé do ČR zavítá vzácný člověk a fenomenální pianista Fred Hersch, jenž se kromě nezměrné virtuosity a kreativity může pochlubit i dvěma čerstvými nominacemi na cenu Grammy za instrumentální sólo roku a jazzovou desku roku 2014. Českou premiéru si odbude i basový živel Ben Williams, který spojuje  jazz s hip hopem i R´n´B. Sice se v Brně už objevil v roce 2012 po boku Pata Methenyho, ale nyní dostává maximální prostor jeho vlastní vynikající ansámbl Sound Effect. Představujeme i nevídaný, neslýchaný a velmi zábavný rakouský objev s veselým názvem Kompost 3. Vedle nich poprvé zazní čerstvá tvorba Jaromíra Honzáka nebo Tomáše Lišky a zahrají nové mezinárodní kapely Lukáše Oravce a Ondřeje Štveráčka.

JazzFestBrno zkrátka opět na několik týdnů udělá z moravské metropole jazzovou Mekku a věříme, že i vy se s námí na tříměsiční jazzovou pouť vydáte. Jste to právě vy, publikum JazzFestu Brno, díky komu se zavedení světoví jazzmani do Brna rádi vracejí, a díky komu bez obav zveme do Brna nové atraktivní projekty nastupující generace.

Vilém Spilka
dramaturg a umělecký ředitel