Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština (CZ)

Jiří Slavík – kontrabas, housle, klarinet, klavír, zpěv,  Marian Friedl – lidové píšťaly, zpěv, VUS Ondráš

Ověnčen cenou Anděl v kategorii world music se multiinstrumentalista Jiří Slavík pustil do koncertního provedení svého alba Mateřština, jež si na housle, violu, cello, kontrabas, klarinet, cimbál a klavír nahrál prakticky sám.

Album je výjimečné kombinací folklorní syrovosti, využíváním autentických prvků lidové hudby a přístupu zkušeného soudobého skladatele a aranžéra. Pro živé provedení Mateřštiny Slavík spojí síly s Marianem Friedlem a umělci z proslulého orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš, jediného profesionálního souboru svého druhu u nás, jehož počátky sahají až do roku 1954.

Doug Hammond & Jiří Slavík (US, CZ)

Doug Hammond – bicí, zpěv, Jiří Slavík – klavír, kontrabas

K setkání Douga Hammonda a Jiřího Slavíka došlo relativně před nedávnem, ale jejich společné muzicírování zní, jako kdyby se znali desítky let.

Komplexní pohled na umění a široký záběr je společný oběma. Slavík, jenž je o dvě generace mladší než Hammond, se tak dostává přímo ke zdroji hudební moudrosti, autentického zvuku a naturální kreativity. Hammond hrál po boku největších jazzových autorit a současně přišel s vlastní hudbou, která je postavena na rytmických prostorech a melodii; harmonie v ní nehraje zvlášť důležitou roli. Skrývá se za ní obrovské množství práce, bádání i životních zkušeností a všeobecného moudra.

Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
Doug Hammond & Jiří Slavík

24. 3. 2018

CED – Divadlo Husa na provázku