Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština (CZ)

Jiří Slavík – kontrabas, housle, klarinet, klavír, zpěv,  Marian Friedl – lidové píšťaly, zpěv, VUS Ondráš

Ověnčen cenou Anděl v kategorii world music se multiinstrumentalista Jiří Slavík pustil do koncertního provedení svého alba Mateřština, jež si na housle, violu, cello, kontrabas, klarinet, cimbál a klavír nahrál prakticky sám.

Album je výjimečné kombinací folklorní syrovosti, využíváním autentických prvků lidové hudby a přístupu zkušeného soudobého skladatele a aranžéra. Pro živé provedení Mateřštiny Slavík spojí síly s Marianem Friedlem a umělci z proslulého orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš, jediného profesionálního souboru svého druhu u nás, jehož počátky sahají až do roku 1954.

Doug Hammond & Jiří Slavík (US, CZ)

Doug Hammond – bicí, zpěv, Jiří Slavík – klavír, kontrabas

K setkání Douga Hammonda a Jiřího Slavíka došlo relativně před nedávnem, ale jejich společné muzicírování zní, jako kdyby se znali desítky let.

Komplexní pohled na umění a široký záběr je společný oběma. Slavík, jenž je o dvě generace mladší než Hammond, se tak dostává přímo ke zdroji hudební moudrosti, autentického zvuku a naturální kreativity. Hammond hrál po boku největších jazzových autorit a současně přišel s vlastní hudbou, která je postavena na rytmických prostorech a melodii; harmonie v ní nehraje zvlášť důležitou roli. Skrývá se za ní obrovské množství práce, bádání i životních zkušeností a všeobecného moudra.

Horňácká muzika Petra Mičky (CZ)

Večer vyvrcholí ve foyer Divadla Husa na provázku folklorní jam session, ke které neodmyslitelně patří i sklenka dobrého moravského vína.
Cimbálová muzika je vlastně tak trochu náš domácí jazz. Stejně jako jeho americký bratr klade důraz na precizní a nakažlivý rytmus, improvizaci a hlavně osobitou expresi primášů. Této vůdčí role se ujme výrazná postava moravského folklóru Petr Mička se svojí Horňáčkou muzikou.

Horňácká muzika Petra Mičky působí na moravské folklorní scéně téměř 20 let. Za dobu své existence prošla výrazným vývojem a stala se uznávanou kapelou, jak z hlediska tradičního folklorního pojetí, tak z hlediska přístupu k nejrůznějším žánrovým přesahům.

Hudební projev a repertoár kapely vychází především z tradice hudební kultury Horňácka a navazuje na ni v co možná nejpravdivější podobě. Stylovou hrou, hudeckými i pěveckými projevy navazuje na starodávné horňácké hudební tradice.

Horňácká muzika Petra Mičky se pravidelně účastní nejrůznějších regionálních folklorních akcí a slavností v průběhu celého roku a účinkuje na folklorních festivalech v České republice i v zahraničí. Vedle toho se muzika aktivně účastní i v regionu dosud živých výročních zvyků a obyčejů.

Noční folklórní jam session představuje unikátní premiéru Mičkovy muziky v rámci jazzového festivalu.

Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
Doug Hammond & Jiří Slavík
Folklorní jam session - Horňácká muzika Petra Mičky

24. 3. 2018

CED – Divadlo Husa na provázku